KARANDENİZ

Karadeniz Bölgesi, ismini Karadeniz'den alan, Sakarya Ovası'nın doğusundan Gürcistan sınırına kadar uzanan Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Türkiye'deki bölgeler arasında büyüklük bakımından üçüncü sırada yer almaktadır, ayrıca doğu-batı genişliği ve bu nedenle yerel saat farkı en fazla olan bölgedir.
İklim
Bölgede, Karadenizden gelen rüzgarla karışık iklim şartları etkilidir. Her mevsim yağışlıdır. Yıllık sıcaklık farkı azdır. Yazları serin, kışları ılıktır. Doğu Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Bu bölümde yıllık yağış miktarı 2000-2500 mm’dir. Batı Karadeniz Bölümünde en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer. Bu bölümde yıllık yağış miktarı 1000-1500 mm’dir. Orta Karadeniz Bölümünde ise en fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Bu bölümde yıllık yağış miktarı 1000-1200 mm’dir. Karadeniz ikliminin görüldüğü alanlarda kar yağışlı günlerin ortalaması 18 gündür.
Dağlar kıyı kesimin nemli havasının iç kısımlara geçmesini engeller Bölgenin kıyı ile iç kesimleri arasında önemli iklim farkları görülür Kıyıdan iç kesimlere doğru gidildikçe hem yağış oranı azalmakta, hem de karasallık nedeniyle sıcaklıklar düşmektedir. Karasal iklimin görüldüğü yerlerde yazlar sıcak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.
Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 °C
Ocak ayı ortalama sıcaklığı 6-7 °C
Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 21-23 °C
Yıllık sıcaklık farkı 13-15 °C


Kaynak:tr.wikipedia.org, cografya.gen.tr

TÜRKİYEDE YILLIK ORTALAMA SICAKLIM DAĞILIMI


Kaynak:cografya.org